Art Fair Nesvrstani, Lauba – kuća za ljude i umjetnost, Zagreb, 14-16. lipnja
Laubin sajam umjetnina Nesvrstani već je niz godina vodeće odredište za sve kolekcionare i ljubitelje suvremene umjetnosti. Poput proteklih, ni ovogodišnje sedmo izdanje svojim sadržajem i zanimljivim popratnim programom nije razočaralo okupljenu publiku, a slavljeničkoj atmosferi dodatno je doprinijela i proslava Laubina 13. rođendana. Kao što sam naziv simbolično daje naslutiti, riječ je o događaju međunarodnoga karaktera koji okuplja nezavisne galerije, umjetničke udruge i organizacije te samostalne umjetnike, a prethodi mu javni natječaj temeljem kojeg se vrši pomna selekcija pristiglih prijava u formiranju konačnog postava. Pod krilaticom „Sve pršti od umjetnosti“, nadahnutom serijom grafika Ivana Kožarića Sve pršti od ljubavi, ovogodišnji, dosad najambiciozniji Nesvrstani predstavili su programe 16 nezavisnih, domaćih i inozemnih galerija te radove 12 samostalnih, mahom hrvatskih umjetnika mlađe generacije.
Mnogobrojna publika posjetila je 7. izdanje Nesvrstanih
Samostalni umjetnici
Tomislav Kličko, vlasnik Laube, kustosica Marina Šafarić i umjetnica Zorana Unković
Jedan od noviteta je i sudjelovanje kineske galerije LCE Gallery iz Pekinga čiji su se predstavnici, kako je navela kustosica Marina Šafarić, prilikom svog prošlogodišnjeg posjeta Zagrebu i Laubi zainteresirali za rad galerije te izrazili želju za izlaganjem na sajmu umjetnina. Kroz 26 radova i različitih tehnika, poput tinte na ručno rađenom rižinom papiru, predstavili su sedmero kineskih umjetnika – Gao Ping, Gao Li, Lu Shouhui, Wu Huaheng, Xiao Yongtao i Zhang Chao – nastojeći približiti modernim jezikom i tradicionalnim elementima nadahnut nacionalni izričaj.
Osim kineske galerije, na sajmu su se predstavili i Atelijeri Žitnjak (Zagreb), Galerie D (Wels, Austrija), Galerija Barijera (Zagreb), Galerija Beck (Zagreb), Galerija Kranjčar (Zagreb), Galerija Poola (Pula), Galerija S (Koprivnica), Galerija Y – SLOART (Ljubljana, Slovenija), KIBLA (Maribor, Slovenija), KUĆĆA (Zagreb), LAUBA (Zagreb), SHPIGL (Zagreb), Themis Gallery (Zagreb), Trotoar (Zagreb) i Zen Contemporary Art Gallery (Zagreb). Navedene galerije i umjetničke organizacije zastupaju mnoga etablirana umjetnička imena svjetskog glasa poput Ivana Kožarića, Borisa Bućana, Ivane Franke, Ljubomira Perčinlića, ali i ona manje poznata, čiji je profesionalni uspon tek u začetku. Osnovani 2004. godine, Atelijeri Žitnjak djeluju s ciljem kulturne revitalizacije industrijske zone te decentralizacije kulturne ponude Zagreba, a na sedmim Nesvrstanima predstavili su Mihaela Gibu, Svena Klobučara, Hrvoja Mitrova i Predraga Pavića. Poznate po posredovanju u trgovini umjetnina, vođenju privatnih kolekcija te organizaciji izložbi, zagrebačke galerije Beck i Barijera izložile su vrijednu zbirku vintage plakata te radove umjetnika poput Mihajla Arsovskog, Jurja Dobrovića, Josepha Beuysa i Lovre Lapuha. Austrijska Galerie D, koju vodi vizualna umjetnica Danijela Bagarić, djeluje kao platforma za mlade i afirmirane umjetnice fokusirajući se na inovativna i eksperimentalna djela, a neka od imena koja je predstavila su Christine Bauer, Julia Witzeneder, Petra Grozaj i Sabine Starmayr.
Čuvena Galerija Kranjčar, programski vezana uz izlaganje hrvatskih suvremenih umjetnika, postavila je odabrane radove suvremenih autora i autorica različitih generacija poput Damira Sokića, Ivana Posaveca, Nine Ivančić, Renate Poljak i dr. Galerija Poola iz Pule, koju su osnovali slikar Bojan Šumonja i majstor svjetla Dean Skira, već je poznat izlagač na Nesvrstanima, a na ovogodišnjem izdanju zastupali su Marka Jakšu, Đanina Božića, Ivana Fijolića, Zlatana Vehabovića i Rajka Radovanovića. Rad ove galerije odlikuje interaktivni i interdisciplinarni pristup galerijskoj praksi, a uz predstavljanje relevantne i visokokvalitetne umjetničke scene, jedna od namjera njezina djelovanja jest i potpomaganje i predstavljanje domaćih, poglavito mlađih, autora te pozicioniranje Pule na mapu europskih kulturnih destinacija.
Koprivnička Galerija S čiji je program kroz tisak grafika, produkciju multipla i umrežavanje s galerijama u Hrvatskoj i Europi usmjeren ka promociji hrvatskih umjetnika od 1960-ih do danas, predstavila je izbor radova Gordane Bakić, Aleksandra Bezinovića, Vlaste Delimar, Eugena Fellera, Vlade Marteka, Gordane Špoljar, Anabel Zanze i dr. Od svog osnutka 2020, ljubljanska Galerija Y primjenom različitih kustoskih praksi promiče odabrane umjetnike na slovenskom i internacionalnom tržištu pružajući im podršku u vidu produkcije, izložbi i stručnih mentorstava, a za potrebe Laubina sajma pripremili su radove Tine Dobrajc i Mita Gregiča. Uz ljubljansku Galeriju Y, na Art Fairu Nesvrstani sudjelovala je i mariborska KIBLA – nacionalna i međunarodna, interdisciplinarna nevladina institucija koja djeluje od kraja 1990-ih. Kao fokalna točka suvremenih slovenskih umjetničkih i kulturnih događanja predstavili su stvaralaštvo Aleksija Kobala, Marka Jakše, Boštjana Drinovca te Tadeja Droljca.
Nezavisna organizacija KUĆĆA na domaćoj se kulturnoj sceni pojavila 2021. godine, a čine je kustosi Juraj Mlinarec, Klara Petrović i Luja Šimunović. Osnovana s ciljem stvaranja mreže umjetnika, kustosa i teoretičara koji djeluju na područjima proces-orijentiranih, eksperimentalnih, kolektivnih i istraživačkih umjetničkih praksi, na Nesvrstanima je zastupala umjetnike Andreja Beštaka, Anju Leko, Roberta Fenricha i Gaiu Radić. Također, kao mjesto kontinuirane proizvodnje kulturnih i urbanih sadržaja, svoju kolekciju predstavila je i sama Lauba – Kuća za umjetnost i ljude, izloživši radove umjetnika poput Milana Trenca, Edite Schubert, Stanka Abadžića, Alema Korkuta, Marka Tadića, Kristiana Kožula, Ivana Kožarića i dr. Fokusirana na inovativan način predstavljanja interdisciplinarnih vizualnih umjetnika, umjetnička organizacija SHPIGL predstavila je umjetnika Hrvoja Hiršla, dok je novoosnovana zagrebačka galerija TROTOAR predstavila radove Pavla Pavlovića, Nikole Vrljića i Marka Zemana.
Posljednje dvije galerije čije smo programe posjetili na Laubinu sajmu su Themis i Zen Contemporary; prva je posvećena srednjoeuropskoj i istočnoj umjetnosti poslijeratnog razdoblja kroz djela Vlade Marteka, Tomislava Gotovca, Ivana Picelja i drugih, dok je druga usmjerena na lokalno i međunarodno promicanje isključivo suvremenih umjetnika poput Sebastijana Dračića i Marte Katavić. U kategoriji suvremenih samostalnih izlagača o kojima ćemo zasigurno još mnogo čuti svoje su radove predstavili perspektivni mladi umjetnici: Franka Vrljić, Gorana Težak, Irma Markulin, Jessica Gobert, Maja Maar, Mario Miličić, Monika Meglić, Gabrijela Perak, Tino Vuković, Valentina Supanz Marinić, Zoe Miloš i Zorana Unković.
Festivalsku atmosferu raznovrsnog trodnevnog programa začinili su večernji koncerti bendova Ljetno Kino i Fighting Fish te DJ Pezo, a vrhunac sajma obilježila je svečana dodjela nagrade Crno drvo Laube koja je za najbolje izlagače u kategorijama galerija i samostalnih umjetnika ove godine dodijeljena Umjetničkoj organizaciji KUĆĆA te umjetnici Zorani Unković. U svojih dosadašnjih sedam godina, Art Fair Nesvrstani od klasičnog modela komercijalnog sajma umjetnina prometnuo se u vodeću platformu koja doprinosi ne samo značajnijoj profitabilnosti umjetničkog rada, nego i otkrivanju široj publici još uvijek nepoznatih imena te povezivanju suvremenih umjetnika i galerija. Iznad svega, Lauba se još jednom potvrdila kao mjesto razmjene aktualnih vizualnih stremljenja te susreta galerista, umjetnika i kolekcionara, kao i svih zaljubljenika u suvremenu umjetnost.
792 - 794 - 18. srpnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak